TER nedir? Videonuzun sağlığını ölçen en önemli tek ölçümdür.

TER'in açılımı Gerçek Etkileşim Oranı'dır (True Engagement Rate); görüntülenmeler üzerinde tüm etkileşimlerin (beğenme, yorumlar ve paylaşımlar) doğrudan bir karşılaştırmasıdır.

Niçin bu kadar önemlidir? İzleyicilerin videolarınıza ulaşması videolarınızın etkili olduğuna işarettir. Aynı zamanda diğerleri videoyu paylaşıp beğendiği için yeni izleyicilerin videonuzu izlemesi muhtemeldir.

İyi bir TER skoru nasıldır? %2-5 arası iyidir. Bunun üzeri her şey, harikadır. Bu oranın altında kalınmışsa, biraz çalışmanız gerekiyor demektir.

TER skorumu nasıl yükseltirim? Garantili bir tarifi yoktur ancak her videonuzda yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor:

  • İzleyicilerinize, “Sonraki videoda ne görmek istersiniz?” “Favoriniz nedir?”, “Siz nasıl yapardınız” gibi sorular sorarak onların katılımını teşvik edin. Bunun başlığınızda olması güzel, açıklamanızda olması daha da güzel. Hatta sorularınızı videonun içerisinde sormak *en güzelidir*.
  • Abonelik isteyin fakat onlara takip etmeleri için ikna edinici bir sebep verin. İzleyicilerinize bir sonraki video serisi için planlarınızdan bahsedin ve abone olarak hiçbirini kaçırmayacaklarını belirtin.
  • Ek açıklamaları ve video programlamasını unutmayın. Kullanıcıların diğer videolarınıza kolayca ulaşabildiklerine veya video üzerinden abone olabildiklerine emin olun.
  • Her zaman için, içeriğinizin düzgün bir başlığa, etiketlere ve küçük bir görsele sahip olduğuna emin olun. Eğer videonuzu bulamıyorlarsa kimse yorum, paylaşım yapmaz ve abone olmaz. Etiketleme için yardıma ihtiyacınız varsa, Pro ve Boost'a göz atın.
  • Videolarınızı paylaşılabilecek şekilde düzenleyin. İzleyicinin zamanını harcamadan doğrudan sadede gelin. İzleyicilerinizin videonuzu dünya ile paylaşmaya teşvik edecek bir başlık ve küçük ekran resmi düşünün.

vidIQ Chrome Extension veya Web App ile sizin ve rakiplerinizin TER skorunu görüntüleyin.

Did this answer your question?